Paljud inimesed jooksevad nagu orav rattas püüdes saavutada enamat, aga midagi märkimisväärset ei juhtu. Kuidas seada eesmärke nii, et nende saavutamine oleks inspireeriv ja tulemust toov?
Me teame, et eesmärgid peaksid olema SMART: S (specific) – täpsed M (measurable) – mõõdetavad A (achievable) – saavutatavad R (relevant) – olulised T (time-based) – tähtajaga Kui müügi- või tootmiseesmärke seatakse tõenäoliselt enamasti vastavalt SMART mudelile, siis isiklikke eesmärke - näiteks oma töös või professionaalses arengus - pole just kuigi palju kombeks niimoodi paika panna. Mind Tools pakub aga lähenemisviisi, mis aitab saavutada suuremat konkreetsust ja indu ka isiklikes eesmärkides. Mõeldes oma eesmärgid läbi kasutades alljärgnevaid küsimusi, saab selgust oma ideedes, soovides ja fookuses. See omakorda aitab kasutada aega ja energiat sihipäraselt. 1. Täpsus Et eesmärgid ei jääks üldsõnaliseks, siis soovitav on eesmärgi sõnastamisel vastata järgmisele viiele küsimusele:
Näiteks osakonnajuht soovib saada kaupluse juhatajaks:
2. Mõõdetavus On oluline, et eesmärgid oleksid mõõdetavad, sest nii on võimalik näha oma arengut ja hoida ülal motivatsiooni. Suur muutus algab väikestest sammudest. Et kujundada mõõdetavad eesmärgid, tuleks vastata sellistele küsimustele nagu:
Näiteks, kui osakonnajuht on analüüsinud, millal täiendkoolitus läbi saab, millal saab astuda järgmisi samme, siis võib kaupluse juhataja ametikohale kandideerimise loogiliseks ajaperspektiiviks olla ühe kuni kahe aasta pärast. 3. Saavutatavus Eesmärk peaks olema väljakutse, aga see peaks olema saavutatav. Saavutatavad eesmärgid võimaldavad vastata küsimustele:
Näide: Järgmist karjäärisammu planeerides võib osakonnajuht mõelda, kui palju on tal võimalik aega panustada, et õppida vajalikke oskusi ja teadmisi ning kas rahaliselt on võimalik endale kursusi või koolitusi lubada. Nõuanne: Ole ettevaatlik eesmärkide seadmisega, mille täitumine sõltub kellestki teisest! Näiteks eesmärk “saada see ametikõrgendus” sõltub nii otsustajatest kui ka teistest kandidaatidest. “Olla oskustelt ja kogemustelt valmis selleks positsiooniks” sõltub täiesti iseendast. 4. Olulisus See SMART mudeli samm aitab aru saada, kas eesmärgid on sulle ikka olulised. Kui saad vastata “jah” järgmistele küsimustele, siis on tegemist olulise eesmärgiga:
Näide: Kas abikaasa ja laste vajadustega hetkel sinu eesmärk sobib? Või oled just otsustanud, et pühendad rohkem aega puhkamisele ja iseendale ning uus ametikoht seda ei võimalda? 5. Tähtajalisus Iga eesmärk vajab tähtaega, sest kui see on seatud, siis igapäevased asjatoimetused ei lase enam olulisi asju edasi lükata. Järgmised küsimused aitavad tähtaega konkretiseerida:
Näiteks: Kuue kuu jooksul lõpetan täiendkoolituse ja vestlen personalijuhiga. Kuue nädala jooksul pühendan iga nädal 3 tundi õppimisele ning uurin ka finantsplaneerimise õppimise võimalusi. Kuidas SMART mudelit rakendada? SMART mudelit kasutades võid leida, et ka sellised eesmärgid, mis on tundunud kättesaamatud, on realiseeritavad. Näiteks reisiplaan, mis tundub võimatult kallis, võib saada konkreetsuse ning selge sihi, millal ja kuidas selle teostamine oleks võimalik. Kasulik on ka oma meeskonnaga eesmärgid läbi arutada, sest nii on võimalik kõigil mõista, miks teatud tegevusi tehakse, mida sellega saavutatakse ning miks see on kõigile oluline. Veel artikleid: Terve meele 7 "toitainet" Kuidas maksimaalselt oma andeid ja võimalusi ära kasutada?
0 Comments
Leave a Reply. |