|
Kõige olulisemad tegurid meeskonna puhul:- Avatud suhted, sh avatus ka probleemide käsitlemisel
- Koostöötahe ja -oskused Kui koos töötavad erinevad inimesed, esineb aeg-ajalt ikka arusaamatusi. Oluline on, et meeskonnas oleksid üheselt mõistetavad koostöö tavad ja töötajatel oskused probleeme ja erimeelsusi tõhusalt lahendada. |
Mina ja meeskond |
Millised normid aitavad kaasa meeskonnatööle?
|
Meeskonna liikmena mõjutame meie meeskonda ja meeskond mõjutab meid. Oma rolli meeskonnas ning vajadusi meeskonnaga seoses aitab mõista järgmine analüüs. Koostööoskuste test aga aitab enda koostööoskusi hinnata. Koostööoskusi on võimalik arendada, oluline on mõista, mida oleks vaja õppida. Tagasisidet võib küsida ka headelt kolleegidelt või sõpradelt.
|
- Oma töö hästi tegemine;
- Positiivne kommunikatsioon: sõbralikkus, tänamine, heade uudiste jagamine, ühiste võitude tähistamine; - Üksteise aitamine ning huvi tundmine teiste töö vastu; - Kolleegide tööajast lugupidamine: ei hilineta, peetakse lubadustest kinni, ei tekitata teistele tühja tööd, infot jagatakse õigeaegselt; - Ühine mõttetöö: mis meil on hästi, mida võiks parandada, mida me õppisime jne; - Ühiste mängureeglite kujundamine: kuidas me asju teeme ja kuidas ei tee; - Meeldiva töökeskkonna eest hoolitsemine. |
Probleemid vajavad lahendamist!Konflikte ei pea vältima, vaid need tuleb kiiresti ära lahendada. Meeskonnas on oluline, et probleeme lahendatakse alati ühtemoodi, olenemata sellest, kellega see on seotud või mis on tema positsioon meeskonnas. Probleemispiraal näitab, kuidas arusaamatusest võib aja jooksul areneda mittetoimiv meeskond. Seega, mida varem teema käsile võetakse, seda parem. Probleemide käsitlemise tööleht annab metoodika, kuidas käsitleda kitsaskohti nii, et tüli asemel tekiks lahendus.
|
Hea teada!Sotsiaalse kapitali all mõistetakse vastastikkust usaldust ja positiivset mõju, ühiseid väärtusi ja norme, aktiivset tegutsemist ühiseks hüvanguks organisatsioonis. Uuringud näitavad, et töökollektiivi madala sotsiaalse kapitaliga kaasnes liikmete 1,3 kordne haigestumise risk ja 20-50% kõrgem depressiooni ilmnemise risk.Indiviidi madala sotsiaalse kapitali puhul oli haigestumisrisk 1,8 kordne (Oksanen 2009). Ehk lihtsalt öeldes positiivsetes meeskondades on inimesed tervemad ja rõõmsamad.
Hoolitsege, et nõupidamiste laud oleks koht, mille ümber inimesed kogunevad hea meelega ja kus sünnivad uued head ideed!
|
Nulltolerants töökiusamiseleViimasel ajal on hakatud rääkima ka töökiusamisest. Seda, kas tegemist on kiusamisega või mitte, otsustatakse kiusatava poolt vaadatuna. Kiusaja argumendid, näiteks et ta tegi nalja, ei loe. Töökiusamine on:
- Solvamine, naeruvääristamine - Vajalikust infost ilmajätmine - Pidev kritiseerimine - Karjumine - Ebareaalsete või mõttetute ülesannete andmine - Ebaproportsionaalne kontrollimine - Teistega võrreldes kehvemate töötingimuste andmine (töövahendid, töökoht jm) - Halvustavate hüüdnimede kasutamine - Kiusamine rassilisel, usulisel, soolisel pinnal sh seksuaalne ahistamine jne
|